A község legértékesebb emlékműve a római katolikus Szent Jakab templom. A községnek Pázmány szerint már 1308-ban volt plébániája, s valószínű, hogy ebből az időből származik a templom is, amelyet korai gótikus stílusban építettek. Az épületen a XVII. században kisebb reneszánsz stílusú átalakításokat végeztek, 1760-1761-ig pedig átépítették. Az objektumot 1928-ban felújították, 1971-ben pedig oda nem illő brezolit vakolatot kapott.
A templom északi oldalán mára már kiszáradt annak a csatornának a medre, amely összekötötte a községet a Dunával, s amelyen szállították a kőanyagot a templom építéséhez, mert a környéken ebből az anyagból hiány volt. Az új csatorna északabbra van, és egy kis híd ível át felette. A templom a község közepén található, amely a legmagasabb hely a faluban. Kár, hogy nyugatról eltakarja az öreg iskola épülete.
A templomnak két főbejárata van, a nyugati és a déli oldalán. A toronyban előcsarnok van, amelyből gyönyörű gótikus főbejáraton léphetünk be a templom hajójába. Ezt a templomot az egykori kegyúr közismert bőkezűséggel a hűséges hívőkkel együttműködve a régi pompájában állította helyre 1928-ban. A déli bejárat mellett van a befalazott gótikus főkapu - eredeti bejárat a templomba - újkori díszráccsal. A főbejárat mellett a régebbi írásos adatok megemlítik egy vörös freskó maradványait, mely valószínűleg Szent Kristófot ábrázolta.
Feltehető, hogy ilyen freskó volt a templom egész külső homlokzatán. A szentély falán három szép gótikus ablak található. A hozzáépített sekrestye bejárata felett is gótikus ablak van, amelyet a csúcsában hármas levéllel díszítettek. A szentély közepén van a lejárat a kriptába. A templom déli bejáratánál van a pellengér, amelyre elrettentésképpen ültették az erkölcsileg megtévedt lányokat.
A templom belsejét gazdagon díszítették és rendezték be. A hajó boltozatán megtalálhatók még az Amadék, a Schmertzingok és a Pfeiferek címerei. A déli bejárat melletti belső részt díszítette a ma már nem létező Szentháromság freskó, de a hajó északi falán feltárták és restaurálták azt a szép gótikus freskót, amely a látogatót színkompozíciójával meglepi. A szentélyt szép gótikus keresztbordázatú boltozattal fedték be.
A Szűz Mária főoltár az 1750-1760-as évekből származó barokk alkotás oszlopos formákkal. A központi képe Szűz Máriát ábrázolja a gyermek Jézussal. Az alkotás J.Minnigerode műve. Az öregebb képet a templom kegyura, az ikvai Pfeifer Mátyás ajándékozta a várkonyi plébániának 1906-ban. Ezt bizonyítja a magyar felirat a képen és a Pfeifer család címere.
A templom különlegessége a XV. századból származó, és a szentély északi falában található gótikus, kőből készült fülkeszerű PASZTOFORIUM. A pasztoforium rámájának alsó részét hármas fokozatú párkány alkotja, az oldalakon oszlopok vannak virágdíszítéssel.