Cím:
Poštová ulica 550/1
930 39 Zlaté Klasy
Polgármester:
Történelem 📖
A falu első irásos említése 1237- ből származik : Castrenses de Mager.
Késöbb a községet különféleképpen említik: Magor, Magari, Nogmagyar, Egyházas - Magyar ,Nagy- Magyar, Velky Mager, Rastice. Az 1960 -ban több település összevonásából létrejött helység a Zlaté Klasy nevet kapta.
A középkorban megtelepedett németek a falut Gross Magebdorf néven emlitették. A településen fejlett volt a kézműipar és a kereskedelem. A Rákóczi - féle szabadságharc idején a község határában zajlott a kurucok és a császári csapatok közötti egyik ütközet. A község legjelentősebb kulturális emléke a központban található római katolikus templom. A község területén több kisebb szakrális emlék - kereszt , kápolna , szobor - is található.
👨🚒 Nagymagyaron megalakult 1876 márciusában az első Önkéntes Tűzoltó egylet. Hivatalos neve: Nagymagyar és vidéke Önkéntes Tűzoltó egylet volt. 1903-as évek körül bevezették a szobapénz rendszert, mely szerint a háztulajdonosok a helyiségek száma szerint, bizonyos illetéket fizettek, a befolyt összegből pedig az egyesület támogatásban részesült. Az első világháborúban az egyesület nagyon sok tagja elesett. A háború után bevezették a dohányjegyrendszert. Csak azok a férfiak kaptak dohányjegyet, akik beléptek az egyesületbe.
1945 után a magyar nemzetiségű állampolgárok elvesztették állampolgári és szervezkedési jogaikat s így az egyesület is megszűnt működni. Csupán elemi csapások esetén tevékenykedhetett, mint pl. 1945-ben és 46-ban a Kis-Dunán pusztító jeges árvíznél végeztek mentési munkákat és őrszolgálatot.
1948 után az egyesület új alapszabályok szerint fejldődésnek indult. Az állam támogadta őket.1964-es évben felépült a jelenlegi tűzoltószertár. Abban az időben ez volt messze a környéken a legnagyobb és legmodernebb szertára.
1956-ban megalakult az egyesület első fúvós zenekara. Nagy lépés volt ez az egyesület életében, hiszen a környéken a lakosság túlnyomó része zenei műveltséggel nem rendelkezett.
Némely író szerint II. Béla király idejében itt a templom mellett apácazárda is volt.
Oktatás 📚✏️
Nincsen pontos adatunk arról, hogy pontosan mikor keletkezett az első iskola községünkben. Ha hinni lehet a szájhagyománynak, akkor már II. Béla királyunk idejében apácazárda volt Nagymagyaron, s az apácák oktató-nevelő munkát is folytattak. Mária Terézia királynő 1777-ben kiadott oktatási rendelete kötelezővé tette az iskolalátogatást 6-tól 12 éves korig.
1901-ben a katolikus népiskola épületet kapott a templommal szemben. Az épület még ma is áll, de napjainkban más célt szolgál.
Az iskolában a tanítás egészen a második világháború végéig folyamatos volt. A front közeledtével azonban a tanítást beszüntették.
Majd Beneš köztársasági elnök dekrétuma szerint az egész országban megszüntették a magyar nyelvű oktatást. Nagymagyaron ekkor csak szlovák nyelvű iskolát engedélyeztek.
A magyar nyelvű oktatás csak évekkel később, 1949. szeptember 1-jén indulhatott meg.
1962. szeptember 7. egyik mérföldköve a nagymagyari magyar nyelvű oktatás történetének. Ekkor adták át az iskolát, (ez a mai iskola épülete). És ekkor alakult meg a Magyar Tanítási Nyelvű Alapfokú Kilencéves Alapiskola.
Az utóbbi években az iskola jelentős felújításon, csinosításon ment keresztül. Az iskola tanárai igyekeznek a diákjainknak színvonalas oktatást nyújtani, amelyet a tanulmányi versenyeken elért sok járási, kerületi, sőt időnként országos győzelem vagy előkelő helyezés is bizonyít.
Érdekességek ✍️
- A háború után bevezették a dohányjegyrendszert. Csak azok a férfiak kaptak dohányjegyet, akik beléptek az Önkéntes Tűzoltó Egyesületbe.
- 1699-ben pestis pusztította lakosait.
- A község határában a Rákóczy-féle felkelés idejében ütközet volt.
- A mult század elején sörház is volt itt.
- 1962. szeptember 7. egyik mérföldköve a nagymagyari magyar nyelvű oktatás történetének. Ekkor adták át az iskolát, (ez a mai iskola épülete). És ekkor alakult meg a Magyar Tanítási Nyelvű Alapfokú Kilencéves Alapiskola.
Forrás: Emlékkönyv / Pamätnica („Kiadta a Zlaté Klasy-i / Rastice / Önkéntes Tűzoltó Egyesület 1976 június 20-án „)
https://www.arcanum.com/hu/onl...
http://www.magyarisuli.sk/roev...